RPH 1
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
(Berserta Program LINUS - Numerasi)
Mata
Pelajaran : Matematik Tahun Satu Cenderawasih
Tajuk : Tambah
Masa : 60 minit
Standard
Pembelajaran : 2.1 (i)
Objektif
Pembelajaran:
Pada akhir
pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
a. Menyatakan pasangan nombor bagi kumpulan
objek yang diberi.
b. Menyebut nombor bagi jumlah objek pasangan
kumpulan yang diberi
c. Membina kombinasi dua nombor bagi jumlah
objek yang diberi.
Aktiviti
Pengajaran dan Pembelajaran:
Murid
Perdana
1. Murid di tunjukkan dengan satu kad nombor dan
murid-murid di kehendaki mengelaskan nombor mengikut nilai tempat.
2. Murid di dedahkan dengan penambahan
menggunakan dekak- dekak .
3. Murid di bimbing untuk menyelesaikan soalan
operasi tambah dengan menggunakan bentuk lazim.
4. Murid menjalankan aktiviti kumpulan. Setiap
kumpulan di hendaki menyelesaikan “Puzzle” melibat soalan penambahan dengan
menggunakan bentuk lazim.
5. Kumpulan yang berjaya menyelesaikan “Puzzle”
akan di berikan lembaran kerja untuk di selesaikan.
Murid
LINUS
(Numerasi)
1. Bimbing murid untuk menyelesaikan soalan penambahan
melibatkan dua digit dengan satu digit tidak lebih dari nilai 20 tanpa
mengumpul semula dengan menggunakan:
·
Dekak-dekak
·
Benda maujud seperti batu dan biji saga.
2. Murid-murid di berikan lembaran kerja
melibatkan penambahan nombor.
Elemen
Merentas Kurikulum (EMK):
·
Perbendaharaan kata merujuk situasi tambah.
Bahan
Bantu Belajar:
Batu, biji
saga, dekak-dekak. puzzle.
Penilaian
Pengajaran dan Pembelajaran:
Penilaian
melalui pemerhatian semasa P&P dan perbincangan.
Refleksi:
RPH 2
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
(Berserta Program LINUS - Numerasi)
Mata
Pelajaran : Matematik Tahun Dua Smart
Tajuk : Tambah
Masa : 60 minit
Standard
Pembelajaran : 2.1 (ii) (c)
Objektif
Pembelajaran:
Pada
akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Menambah
sebarang dua nombor hingga tiga digit dengan mengumpul semula dari:
a. sa
ke puluh dan puluh ke ratus
hasil
tambahnya hingga 1000.
Aktiviti
Pengajaran dan Pembelajaran:
Murid
Perdana
1. Murid diperkenalkan nilai tempat sa,puluh dan
ratus bagi nombor tiga digit menggunakan kad nombor.
2. Murid menulis nombor tiga digit mengikut
nilai tempat dengan menambah satu nombor dalam bentuk lazim.
3. Murid menambah nombor tersebut dari tempat sa
dan mengumpul semula ke tempat puluh dan mengumpul semula ke tempat ratus.
Murid
LINUS (Numerasi)
1. Soaljawab mengenai tambah sebarang dua nombor
hingga 2-digit nombor
o Seorang
murid masukkan sebiji bola ke dalam bakul.
o Soaljawab
mengenai bilangan bola yang ada dalam bakul
o Masukkan
lagi sebiji bola ke dalam bakul.
(aktiviti
berterusan untuk bilangan yang lain pula)
2. Bimbing murid menambah menggunakan bentuk
lazim.
3. Murid diberi lembaran kerja sebagai aktiviti
pengukuhan.
Elemen
Merentas Kurikulum (EMK):
·
Kreativiti,
kerjasama,berdisiplin.
·
Perbendaharaan kata merujuk
situasi tambah.
RPH 3
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
(Berserta Program LINUS - Numerasi)
Mata Pelajaran : Matematik Tahun Dua Bijak
Tajuk : Tambah
Masa : 60 minit
Standard Pembelajaran : 2.1
(ii)
Objektif Pembelajaran:
Pada akhir
pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
b . Menambah sebarang dua nombor hingga tiga digit
dengan mengumpul semula dari puluh ke
ratus.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran:
Murid Perdana
1.
Bersoal jawab dengan murid tentang
- gabungan
dua blok asas yang berlainan nilai.
-kad
gambar dua kumpulan objek
2. Murid menambah dengan mengumpul semula
menggunakan dekak-dekak.
3. Aktiviti berkumpulan bagi aktiviti menambah
bagi mengumpul semula kombinasi nombor.
4. Aktiviti pengayaan dan pemulihan.
Murid LINUS (Numerasi)
1. Bersoal jawab dengan murid tentang dua
kumpulan objek berlainan nilai.
- Murid diminta membilang guli di dalam
setiap gelas.
- Soal jawab mengenai jumlah guli yang ada dalam bagi kedua-dua gelas.
2. Memperkenalkan kaedah menambah dengan
menggunakan petak nombor 100. Bimbing
murid menggunakan petak nombor 100.
3. Aktiviti pengukuhan dengan mengulang aktiviti
menambah bagi kombinasi dua nombor
tanpa mengumpul semula.
Elemen
Merentas Kurikulum (EMK):
·
Kreativiti (membina kumpulan objek, kombinasi
dua nombor)
·
Perbendaharaan kata merujuk situasi tambah.
Bahan
Bantu Belajar:
Alat
pembilang (blok asas, dekak-dekak), kad gambar,
Penilaian
Pengajaran dan Pembelajaran:
Penilaian
melalui pemerhatian semasa P&P dan perbincangan.
Refleksi:
23 daripada
26 orang murid mencapai objektif pembelajaran. Murid yang belum menguasai akan dibimbing
di kelas yang akan datang.
0 comments:
Post a Comment